Implementering av kunnskapsbasert traumebehandling med LOCI

Nasjonalt kunnskapssenter om vold og traumatisk stress (NKVTS) gjennomfører på oppdrag fra Helsedirektoratet en nasjonal implementering av kunnskapsbasert behandling for posttraumatisk stresslidelse (PTSD) i spesialisthelsetjenestene.


Det finnes flere kunnskapsbaserte behandlingsmetoder for PTSD, og det er et stadig økende evidensgrunnlag. I 2018 kom National Institute for Health and Care Evidence (NICE) ut med nye retningslinjer for kunnskapsbasert behandling av PTSD.

I tråd med retningslinjene implementeres to behandlingsmetoder som er anbefalt for PTSD hos voksne, Eye Movement  Desensitization and Reprocessing (EMDR) og kognitiv terapi for PTSD  (CT-PTSD).
For å sørge for god implementering i klinikkene over tid tas det i bruk en implementeringsstrategi kalt Ledelse og organisatorisk endring for implementering (LOCI).


Implementering i fokus

Selv om det er mye forskning på effekten av kunnskapsbaserte behandlingsmetoder for PTSD, er det mindre fokus på hvordan disse metodene kan gjøres tilgjengelige i helsetjenestene slik at pasienter kan få tilgang til god PTSD-behandling.

I dette prosjektet benytter vi en spesifikk strategi for implementering av kunnskapsbasert behandling. «Leadership and Organizational Change for Implementation» (LOCI) er en implementeringsstrategi utviklet i USA av professor Greg Aarons og kollegaer og som i tidligere studier har vist å være virksom (2015; 2017). Deltagende klinikker vil gjennom denne strategien få opplæring og veiledning i hvordan legge til rette for et godt implementeringsklima i klinikkene gjennom å arbeide systematisk med implementeringsledelse.  

Prosjektet har samlet inn data for å forske på effekten av implementeringsstrategien. Resultatene viste at det var en signifikant økning i terapeutenes vurdering av implementeringsledelse, transformasjonsledelse og implementeringsklima i klinikkene som mottok LOCI og dette funnet vedvarte for hele perioden. I klinikkene som ikke mottok LOCI var terapeutenes vurderinger av implementeringsklima og ledelse gradvis dårligere inntil klinikken selv startet i LOCI.

Du kan lese hele studiet her.
Du kan lese mer om LOCI strategien her.

Hvordan bli med i prosjektet?

Vi rekrutterer nye klinikker regelmessig, fortrinnsvis allmennpoliklinikker ved distriktspsykiatriske sentre over hele landet, men også klinikker i tverrfaglig spesialisert rusbehandling (TSB). God implementering krever at hele klinikken deltar i prosjektet. Det vil si at leder samt flere behandlere fra samme poliklinikk/avdeling deltar i oppfølgingen.

Ta kontakt med prosjektleder eller prosjektkoordinator ved interesse.

Meld deg på nyhetsbrev fra LOCI Norge

Ønsker du å holde deg oppdatert om siste nytt innen kunnskapsbasert traumebehandling, konferanser, webinarer og forskningsartikler? Meld deg på vårt nyhetsbrev.

Nyhetsbrevet sendes ut omtrent 4 ganger i året.


Prosjektleder

Prosjektgruppen

Karin Bugge Vatne  
Telefon:
E-post: